חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
 • הצעת חוק הפעלת תחבורה ציבורית בשבת, התשע"ז- 2017 של ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) נפלה המליאה ברוב של 34 מתנגדים לעומת 25 תומכים.

  היום, רביעי 06.06.2018 עלתה במליאה הצעת חוק הפעלת תחבורה ציבורית בשבת, התשע"ז- 2017 של ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני). הצעת החוק נפלה ברוב של 34 מתנגדים לעומת 25 תומכים
  תקציר...
 • נדחו בטרומית הצעת החוק של סיעות: יש עתיד, מרצ והמחנה הציוני. לביטול חוק המרכולים.


  היום, רביעי 23.05.2018 הפתיעה האופוזיציה את הקואליציה והעלתה להצבעה שלוש הצעות חוק שונות לביטול חוק המרכולים. שלושת הצעות החוק עלו להצבעה, ונדחו במליאה בקריאה טרומית.
  תקציר...
 • הצעת החוק להתרת העסקת עובדים בשבת ע"י שר העבודה והרווחה, באם הוא משכונע שקיים צורך חיוני בקיום העבודה; אושרה בקריאה ראשונה.

  בתאריך ה-12.12.2017 קיימה מליאת הכנסת הצבעה בקריאה ראשונה על הצע"ח -  שעות עבודה ומנוחה (תיקון מס` 16), התשע"ח-2017, שייזם שר העבודה והרווחה חיים כץ (הליכוד) בשיתוף עם ח"כ משה גפני (יהדות התורה), על רקע משברי עבודות הרכבת בשבת. הצע"ח התקבלה ברוב של כ-50 ח"כים אל מול 34 ח"כים.
  תקציר...
 • מליאת הכנסת אישרה את חוק המרכולים בקריאה ראשונה, יוזם החוק, ח"כ גפני: "אנחנו מבקשים לתת שיקול דעת נוסף לרשות מקומית, כאשר מדובר בנושא מהותי"

  לפנות בוקר יום שלישי ה-12.12.2017, קיימה מליאת הכנסת הצבעה דרמטית לקריאה ראשונה על הצעת חוק לתיקון דיני הרשויות המקומיות (חוקי עזר בעניין פתיחתם וסגירתם של עסקים בימי מנוחה), התשע"ח-2017.
  תקציר...
 • הצבעה: שימור הסטטוס קוו בישראל

  להעביר את הצעת החוק לוועדה - הצעת חוק-יסוד: שימור הסטטוס-קוו בישראל
  להצעת החוק המלאה - לחץ/י כאן

  הצעת החוק נפלה ברוב של 48 נגד ו9 בעד.
  מהות החוק:
  בשנים האחרונות ישנה זחילה מתמשכת וכרסום מעמיק בסטטוס קוו. דוגמת השמירה על השבת שבעבר הלא רחוק לא העזו לחללה, הניסיונות לפגוע במערך הנישואין והגיור מכפי שנהג עד כעת, הכשרות ועוד. וכעת, האיום חלילה, על ההסדר שפעל במשך למעלה משישים שנה בנושא הסדרת מעמדם של הישיבות ועולם התורה.
  כאמור, לאור הפרצות הרבות שיש בסטטוס קוו, יש לעגן את המצב בחקיקה.
  תקציר...
 • הצבעה: הפעלת תחבורה ציבורית ביום המנוחה השבועי

  הצבעה: הצעת חוק הפעלת תחבורה ציבורית ביום המנוחה השבועי, התשע"א–2011

  מהות החוק:
  "השירות החיוני שנמנע מתושבי מדינת ישראל בגלל הכפייה הדתית הזאת פוגע בזכויות עובדים. הכפייה שמשיתים עלינו לשלם סכומים שערורייתיים למוניות, כי אין תחבורה ציבורית בזול, תחבורה של שירות טוב, היא הפגיעה האמיתית בזכויות העובדים...כמו חוק טל, כמו תחבורה ציבורית, כמו נישואים אזרחיים, כמו גיור, כמו חינוך – המדינה הזאת היא מדינה יהודית ודמוקרטית, והיא מדינה חופשית. ולא תצליחו, לא תצליחו, לא תצליחו להחזיק את אזרחי מדינת ישראל תחת הסד הזה. הסד הזה הולך ונשבר, האזרחים נוכחים בשרירותיות, באטימות, בשקר ובזיוף שמאחורי מה שמכונה סטטוס-קוו – סטטוס-קוועץ' – ואני מקווה שהוא יעבור מן העולם במהרה." 

  ההצעה נדחתה ברוב של 35 נגד 10 בעד ו-0 נמנעים.
  תקציר...
 • הצבעה: הפעלת תחבורה ציבורית ביום המנוחה השבועי

  הצבעה: הצעת חוק הפעלת תחבורה ציבורית ביום המנוחה השבועי, התשס"ט–2009

  מהות החוק:
  "יש בארץ תחבורה ציבורית בשבת. אולי אתה לא יודע, יש. בעיר חיפה יש תחבורה ציבורית בשבת – מלאה. קווי אגד בשבת נוסעים בחיפה...מערכת תחבורה ציבורית ראויה, שתאפשר לאנשים לוותר על הרכב הפרטי שלהם, והרי זה מה שאנחנו מבקשים לעשות, שאנשים ייסעו בתחבורה ציבורית ולא ייסעו ברכב פרטי...בשבת אני רוצה שתהיה לי אפשרות לבקר משפחה, לנסוע לים, לטייל, לעשות משהו. אבל לא. אין תחבורה ציבורית בשבת...בהצעת החוק עצמה כתוב שניתן יהיה באזורים מסוימים, למשל בשכונות חרדיות...אפשר יהיה לוותר, שהמסלול לא ייכנס לשכונה. אפשר יהיה גם להוריד את התדירות." 

  ההצעה נדחתה ברוב של 36 נגד 7 בעד ו-0 נמנעים.
  תקציר...

על מה מדובר?

יום השבת הוגדר בחוק כיום שבתון, ומהגדרה זו נובעות ומשתלשלות השלכות חוקיות ואזרחיות שונות. כיצד ייראה המרחב הציבורי בישראל ביום השבת? מהם הערכים המובילים את המחוקק כאשר הוא מטפל בסוגייה זו? באילו גורמים יש להתחשב כאשר מעצבים את דמותו של יום השבתון במדינה?

המארג החברתי העדין בחברה הישראלית מחייב לעסוק בנושא זה בעדינות רבה. יש להתחשב בצרכים של הציבורים והמגזרים השונים ולא להעדיף מגזר אחד על משנהו.
תנאי שימוש
עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר