חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
 • שר הפנים אריה דרעי במאמר במקור ראשון: "אני לא חושב שאפשר לכפות שמירת שבת, וגם אם היה אפשר, לא זו דרכי. לא זו דרך התורה"

  במאמר שכתב לעיתון מקור ראשון, פורס שר הפנים אריה דרעי (ש"ס) את משנתו בסוגיית חוק המרכולים - את הסיבה שהביאה אותו לקדם את החוק ואת עמדותיו בנושא שמירת שבת במדינת ישראל. "אני מתפלל מדי יום שעם ישראל ישוב לכור מחצבתו, יזכה להנות מאור השבת, אבל אני האחרון שיכפה את אורח חיי על אנשים אחרים. המטרה לשמה חזרתי לפוליטיקה, היא הרצון לשמש כגשר בין האוכלוסיות המשוסעות במדינת ישראל"
  תקציר...
 • גבאי על החלטת ר.העיר גבעתיים לאשר פתיחת עסקים בשבת: כך ראוי בחברה מודרנית; ליצמן: גישה עוינת לקדשי ישראל

  לאחר החלטתו של ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק, לתקן את חוק העזר העירוני בעיר, כך שיתיר פתיחת עסקים בשבת, בירך יו"ר מפלגת העבודה והמחנה הציוני, אבי גבאי, על החלטתו של קוניק; בתגובה הגיב יו"ר יהדות התורה, ח"כ יעקב ליצמן, כי זו גישה עוינת לקדושי ישראל, וכי גבאי מנטרל כל סיכוי שהמפלגות החרדיות יישבו עימו בעתיד.
  תקציר...
 • בעקבות איומו של ליצמן בהתפטרות על רקע עבודות הרכבת בשבת, מציע ח"כ מוטי יוגב: רב יקבע מתי יעבדו בשבת

  לאחר שמוקדם יותר היום הודיע שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה) לראש הממשלה כי יתפטר ביום ראשון מתפקידו, אם "יתבצע חילול שבת בעבודות התשתית", מציע ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) למנות רב לצוות שמייעץ מתי ישנו צורך לאומי בחילול שבת ומתי יש לוותר על העבודות.
  תקציר...
 • שבת במרחב הציבורי- התבטאויות חברי וחברות כנסת ביחס להחלטת ראש הממשלה על הפסקת עבודות האחזקה של רכבת ישראל ביום השבת


  ביום שישי 2 בספטמבר 2016 לפני כניסת השבת, ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה על הפסקת כלל עבודות האחזקה שתוכננו על ידי רכבת ישראל במהלך יום השבת. זאת, בהתאם לדרישת הסיעות החרדיות, בטענה שאלו עבודות שאינן כרוכות בפיקוח נפש, וכי קיומן נוגד את הסדר הסטטוס-קוו בנושאי דת ומדינה. בעקבות החלטה זו, רכבת ישראל הודיעה על השבתת מספר קווים, ההחלטה הביאה לשיבושי תנועה קשים לעבור עשרות אלפי נוסעים ברכבת ישראל. השיבושים באורח החיים של מאות אלפי אזרחים ואזרחיות שנגרמו כתוצאה מהשבתת הרכבת העלתה לסדר היום את העיסוק סביב שמירת יום השבת, במסגרת הסדר הסטטוס-קוו במדינת ישראל.
  חברי וחברות הגיבו בדבר הפסקת העבודות והסדר הסטטוס--קוו:


  להלן לקט התבטאויות
  תקציר...
 • ח"כ רחל עזריה על קמפיין "שישי ישראלי": הקמפיין מטיף בהתנשאות איך נכון לחיות. הגיע הזמן להתמקד בבניה של שבת שבה כל אחד ואחת יוכלו לבחור איך לחגוג אותה

  הקמפיין של שישי ישראלי מעצבן אותי. אני אישה דתיה. כל ערב שבת אנחנו מדליקים נרות והולכים לבית כנסת, עושים קידוש - שבת כהלכתה. אבל זה בכלל לא העניין. הקמפיין הזה ששוטף את המדינה על שלטי חוצות מטיף בהתנשאות לאנשים איך נכון לחיות. מה טוב ומה לא טוב. במסווה של מגניבות ובשפה חילונית מנסים להעביר שני מסרים בעייתיים, האחד הוא שיש רק דרך אחת להנות מהשבת, לנוח בשבת. רק עם קידוש נרות וחולצה
  תקציר...
 • ח"כ מיכאלי: "דרעי משתמש במשרד בראשו הוא עומד כדי לכונן בפועל מדינת הלכה"


  את הדברים אמרה אתמול (26/9) ח"כ מרב מיכאלי ("המחנה הציוני") לעיתון דה מארקר בעקבות החלטת שר הכלכלה, ח"כ אריה דרעי (ש"ס), להפסיק את עבודות התשתית על הרכבת בשבת.
  במשרד הכלכלה הסבירו כי המדיניות בנוגע למתן היתרים לעבודה בשבת במקרים דחופים, לא השתנתה, אך במקביל הודיעו כי מעתה חברות ממשלתיות שרוצות לעבוד בשבת, יידרשו לצרף אישור מהשר הממונה עליהן.
  תקציר...
 • ח"כ עיסאוי פריג': "צריך לקחת מידיו של השר דרעי את ההחלטה לגבי משחקי הכדורגל בשבת"

  ח"כ עיסאוי פריג' שיגר הבוקר (9.9.15) מכתב לראש הממשלה נתניהו בו הוא קוראלהפעיל את סעיף 31ב, לקחת מידיו של דרעי את הסמכויות בנושא מחשקי הכדורגל בשבת  ולהעבירן אל הממשלה.
  לדבריו של ח"כ פריג' "הערכתי נתונה לשר דרעי, אך אסור להעמידו בפני דילמה בין אמונתו כיהודי דתי לבין תפקידו. כיהודי דתי השר דרעי יתקשה לקבל החלטה שמאפשרת משחקים בשבת, אך גורלו של הכדורגל הישראלי אסור לו שיהיה תלוי בדבקותו הדתית של שר זה או אחר. מה שטוב לביבי לגז יכול להיות טוב לכולנו עבור הכדורגל".
  תקציר...
 • ח"כ רחל עזריה: "הכדורגל הוא חלק מהשבת הישראלית - וכך צריך להישאר"

  את הדברים כתבה ח"כ רחל עזריה היום (8.9.15) בדף הפייסבוק שלה בתגובה להחלטת מנהלת הכדורגל כי בשבת הקרובה לא יתקיימו משחקים עד אשר ינתן מענה לעתיתם של שחקנים שלא לשחק בשבת ולכך שששר הכלכלה דרעי טרם אישר את היתרי התעסוקה בשבת של השחקנים.
  עוד כותבת ח"כ עזריה כי "אני אישה דתיה ואני שומרת שבת. כאוהדת כדורגל בעצמי, אני מכירה את החוויה של להגיע עם הילדים למשחק בשישי, ולצאת במחצית בגלל שתיכף נכנסת שבת. זה מבאס.
  אבל לא כל המדינה שומרת שבת, ולא כולם צריכים להתיישר על פי אורח החיים שלי."
  תקציר...
 • ח"כ מוטי יוגב: "שמירת השבת היא עניין הקובע את צביון האומה הישראלית"

  את הדברים כתב ח"כ מוטי יוגב בעמוד הפייסבוק שלו בתגובה להחלטת עריית ירושלים לפתוח את מתחם הקולנוע החדש בעיר גם בשבת.
  עוד כתב ח"כ יוגב כי "על אף שמתחם יס פלנט פרטי, פתיחת 16 בתי קולנוע בו בירושלים בשבת,זו פגיעה בקדושת ומנוחת יום השבת בירושלים. השבת יוצרת אוירה של מנוחה ושוויון בין בני האדם, אוירה המוארת באור המנוחה והקדושה."
  ואילו ח"כ רחל עזריה כתבה כי "כאישה דתיה, אני לא אלך לקולנוע בשבת, אני בבית הכנסת ובבית עם חברים ומשפחה.אבל אני מאמינה שלכל אחד ואחת יש את הזכות שלו ושלה לנוח בשבת באופן שבו הם מעוניינים."
  תקציר...

על מה מדובר?

יום השבת הוגדר בחוק כיום שבתון, ומהגדרה זו נובעות ומשתלשלות השלכות חוקיות ואזרחיות שונות. כיצד ייראה המרחב הציבורי בישראל ביום השבת? מהם הערכים המובילים את המחוקק כאשר הוא מטפל בסוגייה זו? באילו גורמים יש להתחשב כאשר מעצבים את דמותו של יום השבתון במדינה?

המארג החברתי העדין בחברה הישראלית מחייב לעסוק בנושא זה בעדינות רבה. יש להתחשב בצרכים של הציבורים והמגזרים השונים ולא להעדיף מגזר אחד על משנהו.
תנאי שימוש
עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר