חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
 • הצעת החוק להתרת העסקת עובדים בשבת ע"י שר העבודה והרווחה, באם הוא משכונע שקיים צורך חיוני בקיום העבודה; אושרה בקריאה ראשונה.

  בתאריך ה-12.12.2017 קיימה מליאת הכנסת הצבעה בקריאה ראשונה על הצע"ח -  שעות עבודה ומנוחה (תיקון מס` 16), התשע"ח-2017, שייזם שר העבודה והרווחה חיים כץ (הליכוד) בשיתוף עם ח"כ משה גפני (יהדות התורה), על רקע משברי עבודות הרכבת בשבת. הצע"ח התקבלה ברוב של כ-50 ח"כים אל מול 34 ח"כים.
  תקציר...
 • מליאת הכנסת אישרה את חוק המרכולים בקריאה ראשונה, יוזם החוק, ח"כ גפני: "אנחנו מבקשים לתת שיקול דעת נוסף לרשות מקומית, כאשר מדובר בנושא מהותי"

  לפנות בוקר יום שלישי ה-12.12.2017, קיימה מליאת הכנסת הצבעה דרמטית לקריאה ראשונה על הצעת חוק לתיקון דיני הרשויות המקומיות (חוקי עזר בעניין פתיחתם וסגירתם של עסקים בימי מנוחה), התשע"ח-2017.
  תקציר...
 • אושר לקריאה שנייה ושלישית: בעלי עסקים לא יחויבו לעבוד ביום המנוחה שלהם אפילו אם התחייבו לכך בחוזה.

  בדיון בוועדת העבודה והרווחה שהתקיים היום אושר נוסח הצעת חוק הגנה על בתי עסק (ימי המנוחה), התשע"ו-2016, לקריאה שנייה ושלישית. על פי הצעת החוק שיזם ח"כ יגאל גואטה (ש"ס) יחד עם חברי כנסת נוספים, סעיף תנאי בחוזה המחייב בעל עסק לעבוד ביום המנוחה שלו לא יאכף: לא ניתן יהיה לבטל את החוזה בגין הפרתו, או לתבוע מבעל העסק פיצויים בשל כך. לבקשת יו"ר הועדה אלי אלאלוף (כולנו), הוכנסה הערת הסתייגות בחוק, המחריגה שירותים החיוניים להפעלת מתחמים הפתוחים בשבת.
  תקציר...
 • עבר בקריאה ראשונה: גם אדם שאינו שומר מצוות- יוכל לבחור לא לעבוד בשבת

  אתמול (2.8.16) עברה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת הצעת החוק של ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) הגורסת כי גם אדם שאינו שומר מצוות יוכל לסרב לעבוד ביום שבת. ההצעה עברה בהליך חריג, כאשר וועדת שרים לענייני חקיקה לא אישרה אותה, אך מליאת הכנסת תמכה והחליטה להעביר אותה הלאה
  תקציר...
 • עברה בקריאה ראשונה בועדה: הצעת החוק המתירה לסרב לעבוד בשבת גם עבור מי שאינו שומר מצוות

  היום (שני,18.7.16) בוועדת העבודה והרווחה, עברה בקריאה ראשונה הצעת החוק של חברת הכנסת עליזה לביא (יש עתיד) המבקשת להתיר גם לאדם שאינו שומר מצוות לסרב לעבוד ביום שבת.
  הצעת החוק לא עברה את אישור וועדת השרים לחקיקה, אך עברה בקריאה טרומית בהצבעת הכנסת במליאה, וכעת גם בקריאה ראשונה לקראת להכנתה לקריאה השנייה ולקריאה השלישית.
  תקציר...
 • הצבעה בוועדת השרים לענייני חקיקה: התקבלה הצעת חוק המאפשרת לבתי עסק הפתוחים בשבת לקבל תעודת כשרות

  בדיון של וועדת השרים לענייני חקיקה שהתקיים הבוקר (14.7.14) אושרה הצעת חוק שתאפשר לבתי עסק אשר פתוחים בשבת לקבל תעודת כשרות. כיום, אחד התנאים הנדרשים ע"י הרבנות לקבלת תעודת כשרות בבתי אוכל הוא שמירת שבת בבית העסק. את הצעת החוק הגיש ח"כ אלעזר שטרן.
  תקציר...
 • הצבעה: שימור הסטטוס קוו בישראל

  להעביר את הצעת החוק לוועדה - הצעת חוק-יסוד: שימור הסטטוס-קוו בישראל
  להצעת החוק המלאה - לחץ/י כאן

  הצעת החוק נפלה ברוב של 48 נגד ו9 בעד.
  מהות החוק:
  בשנים האחרונות ישנה זחילה מתמשכת וכרסום מעמיק בסטטוס קוו. דוגמת השמירה על השבת שבעבר הלא רחוק לא העזו לחללה, הניסיונות לפגוע במערך הנישואין והגיור מכפי שנהג עד כעת, הכשרות ועוד. וכעת, האיום חלילה, על ההסדר שפעל במשך למעלה משישים שנה בנושא הסדרת מעמדם של הישיבות ועולם התורה.
  כאמור, לאור הפרצות הרבות שיש בסטטוס קוו, יש לעגן את המצב בחקיקה.
  תקציר...
 • הצבעה: הפעלת תחבורה ציבורית ביום המנוחה השבועי

  הצבעה: הצעת חוק הפעלת תחבורה ציבורית ביום המנוחה השבועי, התשע"א–2011

  מהות החוק:
  "השירות החיוני שנמנע מתושבי מדינת ישראל בגלל הכפייה הדתית הזאת פוגע בזכויות עובדים. הכפייה שמשיתים עלינו לשלם סכומים שערורייתיים למוניות, כי אין תחבורה ציבורית בזול, תחבורה של שירות טוב, היא הפגיעה האמיתית בזכויות העובדים...כמו חוק טל, כמו תחבורה ציבורית, כמו נישואים אזרחיים, כמו גיור, כמו חינוך – המדינה הזאת היא מדינה יהודית ודמוקרטית, והיא מדינה חופשית. ולא תצליחו, לא תצליחו, לא תצליחו להחזיק את אזרחי מדינת ישראל תחת הסד הזה. הסד הזה הולך ונשבר, האזרחים נוכחים בשרירותיות, באטימות, בשקר ובזיוף שמאחורי מה שמכונה סטטוס-קוו – סטטוס-קוועץ' – ואני מקווה שהוא יעבור מן העולם במהרה." 

  ההצעה נדחתה ברוב של 35 נגד 10 בעד ו-0 נמנעים.
  תקציר...
 • הצבעה: הפעלת תחבורה ציבורית ביום המנוחה השבועי

  הצבעה: הצעת חוק הפעלת תחבורה ציבורית ביום המנוחה השבועי, התשס"ט–2009

  מהות החוק:
  "יש בארץ תחבורה ציבורית בשבת. אולי אתה לא יודע, יש. בעיר חיפה יש תחבורה ציבורית בשבת – מלאה. קווי אגד בשבת נוסעים בחיפה...מערכת תחבורה ציבורית ראויה, שתאפשר לאנשים לוותר על הרכב הפרטי שלהם, והרי זה מה שאנחנו מבקשים לעשות, שאנשים ייסעו בתחבורה ציבורית ולא ייסעו ברכב פרטי...בשבת אני רוצה שתהיה לי אפשרות לבקר משפחה, לנסוע לים, לטייל, לעשות משהו. אבל לא. אין תחבורה ציבורית בשבת...בהצעת החוק עצמה כתוב שניתן יהיה באזורים מסוימים, למשל בשכונות חרדיות...אפשר יהיה לוותר, שהמסלול לא ייכנס לשכונה. אפשר יהיה גם להוריד את התדירות." 

  ההצעה נדחתה ברוב של 36 נגד 7 בעד ו-0 נמנעים.
  תקציר...

על מה מדובר?

יום השבת הוגדר בחוק כיום שבתון, ומהגדרה זו נובעות ומשתלשלות השלכות חוקיות ואזרחיות שונות. כיצד ייראה המרחב הציבורי בישראל ביום השבת? מהם הערכים המובילים את המחוקק כאשר הוא מטפל בסוגייה זו? באילו גורמים יש להתחשב כאשר מעצבים את דמותו של יום השבתון במדינה?

המארג החברתי העדין בחברה הישראלית מחייב לעסוק בנושא זה בעדינות רבה. יש להתחשב בצרכים של הציבורים והמגזרים השונים ולא להעדיף מגזר אחד על משנהו.
תנאי שימוש
עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר