חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
 • השר לשעבר משה ניסים הגיש לראש הממשלה נתניהו את מסקנות הועדה בראשה עמד בנושא הגיור הממלכתי. נתניהו: ממשיכים לפעול כל העת למציאת פתרונות שיחזקו את האחדות בקרב העם היהודי בישראל ובתפוצות

  בחודש אוגסט 2017 לאחר משבר פוליטי מתמשך ובעקבות עתירות שהוגשו לבג"ץ על ידי התנועה הקונסרבטיבית והתנועה הרפורמית להכרה בגיוריהן, מינה ראש הממשלה בנימין נתניהו את השר לשעבר משה ניסים, בנו של הרב הראשי לשעבר, הרב יצחק ניסים, לעמוד בראש וועדה אשר תיתן את המלצותיה לחוק גיור ממלכתי. הבוקר, 03.06.18 הגיש השר לשעבר ניסים את מסקנותיו לראש הממשלה. מובאים כאן בקצרה עיקרי הצעת החוק כפי שנוסחה על ידי צוותו של השר לשעבר ניסים. ראש הממשלה נתניהו: "אנו ממשיכים לפעול כל העת למציאת פתרונות שיחזקו את האחדות בקרב העם היהודי בישראל ובתפוצות".

  תקציר...
 • ביום רביעי תקיים וועדת העליה והקליטה דיון מהיר בשאלה "האם משרד הפנים נוקט במדיניות מפלה כלפי מתגיירים קונסרבטיביים ועל רקע ארץ מוצאם?"

  השבוע יתכנס דיון מיוחד בוועדת העליה, הקליטה והתפוצות בשאלה – "האם משרד הפנים נוקט במדיניות מפלה כלפי מתגיירים קונסרבטיביים ועל רקע ארץ מוצאם?". הוועדה מתכנסת לדיון מהיר על פי בקשתה של ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני) לאור המקרה החמור ובו יהודה קימאני, שהתגייר לפני עשור בגיור קונסרבטיבי ומתגורר בקניה, סורב להכנס לארץ ללימודים בישיבה הקונסרבטיבית למרות שהייתה לו ויזה חתומה על ידי השגרירות הישראלית בקניה. המקרה החמור מצטרף למקרים חמורים קודמים בהם לא ניתנה אשרת כניסה או עליה לארץ של מתגיירים מאפריקה כיוון שמשרד הפנים מנהל מדיניות נוקשה כנגדם, שבסיסה חוסר אמון וזלזול בגיור שלהם
  תקציר...
 • משרד החינוך החליט להקפיא את התמיכה בארגונים להתחדשות יהודית, שר החינוך מכחיש

  כך פורסם הבוקר (24/1/6) בעיתון "הארץ", וממשרד החינוך אישרו זאת באומרם כי "התקנה בשם 'התחדשות יהודית' מוקפאת בשלב זה". 

  רק לפני חודש התבטא שר החינוך בעד יהדות פלורליסטית- מיד לאחר חזרתו מביקור בבית ספר קונסרבטיבי בארה"ב. בין היתר אמר כי: "מי שרוצה להוביל את העם היהודי ואת מדינת ישראל- אינו יכול להרשות לעצמו עמדה טהרנית, חד מימדית."

  בתגובה לחשיפה, צייץ השר בטוויטר כי "המציאות הפוכה ב180 מעלות. הגדלנו תקציבים משמעותית. תסתכלו ותחליטו בעצמכם. ‫#‏אין_אמינות‬".

  ח"כ אילן גילאון כתב כי: "נפתלי בנט שכח מה זה להיות יהודי. היהדות שלו קנאית, משיחית ובדלנית, ואותה הוא מבקש להנחיל לילדי ישראל, במקום תפישת היהדות היפה והמתקדמת שדרכיה דרכי נעם וכל נתיבותיה שלום. "

  ח"כ זהבה גלאון ורחל עזריה התבטאו גם הן בנושא.

  כל הפרטים כאן 


  תקציר...
 • במסמך שהפיצה סיעת 'הבית היהודי' מתבהר לקול מי הסיעה נשמעת בבואה לקדם מדיניות בתחום יחסי הדת והמדינה

  לקראת הבחירות, הפיצה הסיעה בין הישיבות שונות מסמך בו מספר רבנים מהציונות הדתית התומכים במפלגה, מפרטים את הסיבות בגללן ראוי להצביע למפלגת "הבית היהודי".
  במסמך זו עולות מספר סוגיות חשובות. כיצד התמודדו חברי הסיעה עם יוזמות שונות בתחום הדת והמדינה? כיצד הסיעה בוחרת את דרכה ומה הערכים אותם היא מנסה לקדם? כיצד רבניה מצדיקים את פתיחת השערים לחברי-כנסת שאינם דתיים המשמשים מטעמה?
  אין פגם בכך שסיעת הבית היהודי תפעל לקידום הערכים של המגזר אותו היא מבקשת לייצג. מפלגה זו, בגלגולה הקודם - "המפד"ל", שימשה כמפלגת הציונות הדתית במובהק וכך גם הצהירה ברוב מערכות הבחירות מאז הקמתה. במערכת הבחירות הנוכחית ובמערכת שקדמה לה, ניסתה המפלגה למצב עצמה כמפלגה המייצגת את כלל הציבור הישראלי ולכן העמדות המובאות במסמך זה, חשוב שיתפרסמו לכלל הציבור.

  ציטוטים נבחרים:
  "רובם המכריע של הצעות החוק בתחום הדת והמדינה נעצרו בזכות מפלגת 'הבית היהודי'. מספיק לשמוע את כעסו של ח"כ אלעזר שטרן ובני בריתו בכדי להבין ש'הבית היהודי' עצרה את כל החוקים הפוגעים בצביונה היהודי של המדינה"

  "הנהגת ה'בית היהודי' הטילה על כל חוק הנוגע בצורה זו או אחרת בענייני דת ומדינה ונתקל בהתנגדות, את זכות הוטו השמורה לה עוד מימי בניית הקואליציה. באותו הרגע חוק זה ירד מעל שולחן הממשלה"

  "איילת שקד נלחמה על זכויותיהם של החרדים יותר מכל ח"כ אחר. אישה זו נלחמה על תקציבים לישיבות"

  "ראוי שנפתח את הבית לקהלים שונים, כל עוד הם תומכים באופן מלא ופועלים ללא לאות למען עם ישראל ארץ ישראל ותורת ישראל עפ"י השקפת הציונות הדתית."
  תקציר...
 • ח"כ בוז'י הרצוג: "אנחנו במחנה הציוני, מחוייבים עמוק לכך שיהיה כאן פלורליזם מלא בכל הנוגע ליהדות. אנחנו רואים בכך דגל מרכזי"

  הקשיבו לדברים שאמר ח"כ בוז'י הרצוג, יו"ר המחנה הציוני - העבודה | התנועה, בכנס שנערך בישיבת החילונית "בינ"ה" בתל-אביב.
  מקצת מדבריו:
  "אני רוצה לומר, שאנחנו במחנה הציוני, מחויבים עמוק עמוק לכך, שיהיה כאן פלורליזם מלא של תפיסות עולם בכל הנוגע ליהדות. אנחנו רואים בכך דגל מרכזי.
  אני מאמין בהעצמה של איש באומנתו יחיה, של קבוצות אמונות ודעות, שכן 70 פנים לתורה.
  אני מחוייב, להעצמה אמיתית של תפיסת העולם שבוקעת מכאן"
  תקציר...
 • תשובות לשאלונים של מועמדי ומועמדות הפריימריז בעבודה

  היום מתקיימים הפריימריז במפלגת העבודה. לקראת הפריימריז שלחנו שאלונים לכל המועמדים והמועדות. שיתוף הפעולה מצידם היה גבוה במיוחד מה שמאפשר לנו לבחון את עמדות הסיעה באופן מעמיק. לפניכם/ן תשובותיהם של כלל המועמדים.
  תקציר...
 • שאלון העמדות של מכון 'על משמר הכנסת' לקראת הכנסת ה-20

  לקראת הכנסת ה-20, חוקל שאלון העמדות שנוסח ועוצב על-ידי מכון 'על משמר הכנסת', לכל המועמדים והמועמדות לפריימריז של הסיעות השונות. לאחר בניית הרשימות של כלל הסיעות, צוות המכון ימשיך לחלק את השאלונים לאלו הנמצאים במקומות הריאלים, ולאחר כינונה של הכנסת לחברי וחברות הכנסת המכהנים.

  קראו את שאלון העמדות המלא.
  תקציר...
 • חבר הכנסת אבישי ברוורמן עונה על שאלון העמדות של מכון 'על משמר הכנסת'

  יו"ר ועדת הכלכלה, חבר הכנסת אבישי ברוורמן מסיעת "העבודה", ענה על שאלון העמדות של מכון 'על משמר הכנסת'.
  האם הוא תומך בחקיקה שתאסור הדרת שנים? האם הוא תומך במתן זכויות מלאות לקהילה הלהט"בית? האם הוא תומך בהכרה ממסדית של כל הזרמים ביהדות? 
  קראו את תשובותיו של חבר הכנסת ברוורמן לשאלון העמדות, בו הוא מפרט את תפיסת עולמו בתחום הדת והמדינה.  
  תקציר...
 • לראשונה, חבר-כנסת מסיעת ש"ס עונה על שאלון העמדות של מכון 'על משמר הכנסת' בתחום הדת והמדינה. קראו את תשובותיו המענייניות והמפתיעות לעיתים של ח"כ יעקב מרגי

  האם יש להנהיג נישואים וגירושים אזרחיים/ברית זוגיות מורחבת במדינת ישראל? (אם כן - האם לכל המעוניין או רק למי שלא יכול להינשא באמצעות הממסד הרבני הקיים?)
  העם היהודי איבד שליש בשואה הארורה ועוד יותר משליש בהתבוללות הנוראה - לכן אני מתנגד להנהגה של מסגרות נישואין כגון: נישואים אזרחיים או ברית הזוגיות.
  אני כן תומך לאפשר למדינה לרשום שותפויות חיים כאלה ואחרות ברישום אזרחי.

  האם תתמוך/תתמכי בחקיקה שתאפשר קבלת שירותי דת (נישואין, גירושין, גיור, קבורה וכו') במסגרת הזרמים השונים ביהדות?
  חד משמעית לא.
  לא הייתי רוצה לראות חופה של כומר ורב גם יחד. ראה ערך נישואי קלינטון.

  תקציר...

על מה מדובר?

מדינת ישראל מפקפקת ביהדותם של למעלה מ-300,000 אזרחים. חלק מאלה צאצאים לזוגות מעורבים של יהודי ולא-יהודיה (מה שמכונה בהלכה "זרע ישראל") הזכאים לעלות על-פי חוק השבות אך אינם מוכרים בארץ כיהודים, חלקם יהודים על פי מוצאם אך אין ברשותם מסמכים ש'יוכיחו' את יהדותם בפני מוסדות הרבנות הראשית. גם בפני אלה המעוניינים להסדיר את מעמדם ולהתגייר או לוודא את מוצאם היהודי, הרבנות הראשית מערימה קשיים רבים.

כמו כן, יהודים שהתגיירו בהליך גיור קונסרבטיבי או רפורמי בארץ או בעולם, נחשבים במדינת ישראל רק "חצי" יהודים. הם רשאים לבצע עלייה, הם נחשבים לאזרחים, אך אינם יכולים לממש את זכותם להינשא לבחיר או בחירת ליבם. מדינת ישראל צריכה לקרב אליה את יהדות העולם, אשר ברובה אינה אורתודוקסית, במהלכים מסוג זה היא גורמת לתוצאה ההפוכה.
תנאי שימוש
עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר