חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
 • בחירות 2019 - דת ומדינה


  מחר נצביע בבחירות הארציות לכנסת העשרים ואחת. למעלה משישה מליוני אזרחים ישראלים יצאו להצביע ב-10,000 קלפיות ברחבי הארץ ויבחרו בין 40 רשימות מועמדים לכנסת. קשה להניח את האצבע בשאלה על מה יצביעו הישראלים הפעם: ביטחון וסוגיות מדיניות, כלכלה וסוגיות חברתיות, רפואה וחינוך, איכות הסביבה או ליגליזציה לקנאביס. 


  אנחנו קוראים לכן ולכם להצביע דת ומדינה. בחרו את המפלגות שמבקשות לעצב יהדות ישראלית שאתם מרגישים בה בנוח, שתאפשר לכם להרגיש בבית. לכן, ריכזנו לכם כאן את מצעי המפלגות השונות בשלל סוגיות הדת והמדינה: שבת, נישואין וגירושין, כשרות, שוויון בנטל, שירותי דת, תפוצות מגדר ולהט"ב וחינוך.
  תקציר...
 • למה הם מתכוונים כשהם אומרים: "אמנת גביזון מדן"?

  נישואין אזרחיים, אבל גירושים דתיים | תחבורה ציבורית בשבת, אבל מרכולים וקניונים סגורים | גיורים לכל הזרמים, אבל כותל אורתודוקסי >> למה הם מתכוונים כשהם אומרים "אמנת גביזון מדן"? >> המדריך המקוצר של מכון על משמר הכנסת >>
  תקציר...
 • השר לשעבר משה ניסים הגיש לראש הממשלה נתניהו את מסקנות הועדה בראשה עמד בנושא הגיור הממלכתי. נתניהו: ממשיכים לפעול כל העת למציאת פתרונות שיחזקו את האחדות בקרב העם היהודי בישראל ובתפוצות

  בחודש אוגסט 2017 לאחר משבר פוליטי מתמשך ובעקבות עתירות שהוגשו לבג"ץ על ידי התנועה הקונסרבטיבית והתנועה הרפורמית להכרה בגיוריהן, מינה ראש הממשלה בנימין נתניהו את השר לשעבר משה ניסים, בנו של הרב הראשי לשעבר, הרב יצחק ניסים, לעמוד בראש וועדה אשר תיתן את המלצותיה לחוק גיור ממלכתי. הבוקר, 03.06.18 הגיש השר לשעבר ניסים את מסקנותיו לראש הממשלה. מובאים כאן בקצרה עיקרי הצעת החוק כפי שנוסחה על ידי צוותו של השר לשעבר ניסים. ראש הממשלה נתניהו: "אנו ממשיכים לפעול כל העת למציאת פתרונות שיחזקו את האחדות בקרב העם היהודי בישראל ובתפוצות".

  תקציר...
 • מסמך חדש קובע: כ-900 ישראלים נוספו לרשימת פסולי החיתון של הרבנות הראשית בשנתיים האחרונות בלבד


  מספר הישראלים ברשימת פסולי החיתון שמנהלת הרבנות הראשית עלה משמעותית בשנתיים האחרונות, כך עולה ממסמך חדש שפרסמה בעקבות עתירה שהוגשה לבית המשפט העליון ופורסם בכתבתה של ג'ודי מלץ באתר "הארץ".
  תקציר...
 • מדד הדת והמדינה של עמותת חדו"ש קובע- פסיקת בג"ץ על גיוס אברכים ופתיחת שוק הכשרות תואמת את רצון רוב הציבור


  היום (18.09.17) פורסם מדד "הדת והמדינה" של עמותת חדו"ש, הנערך זו השנה התשיעית. המדד, שערך מכון סמית למחקר, מצביע על שינוי המגמה העקבית שנרשמה בשנים האחרונות. בעבר הוא שיקף גישה מורכבת של האזרחים - הזדהות עם היהדות האורתודוכסית לצד התנגדות נחרצת לכפייה דתית. הממצאים החדשים חושפים כי כעת הציבור רוצה לא רק יותר חופש, כהפרדת הדת מהמדינה, אלא גם פחות דת.
  תקציר...
 • חוק הגיור- כל מה שרציתם לדעת


  חוק גיור
  תזכיר החוק (שאושר לאחר מכן כהצעת חוק של הממשלה) הוא יוזמה של שר הפנים אריה דרעי  והסיעות החרדיות, ומטרתו למנוע גיורים הנערכים בישראל מחוץ למערך הגיור שבשליטת הרבנות הראשית. החוק הוכנס במפתיע ובאיחור לסדר יומה של ועדת השרים לענייני חקיקה, ונדון בחטף. בעקבות ההחלטה קמה סערה ציבורית וניתנו 6 חודשים לנסות להגיע לפתרון מוסכם בסוגיית ההכרה בגיור שנערך בישראל לצורך חוק שבות. בתקופה זו החוק לא יקודם מצד אחד ובית המשפט העליון לא ייתן את פסיקתו בעניין ההכרה בגיור לא-אורתודוכסי מאידך.
  להלן תשובות לשאלות שונות שחזרו על עצמן בעניין הצעת החוק.  
   
   
  לחצו לצפייה

  The Conversion Bill

  The memorandum of the Bill (which was later approved as a government Bill) is an initiative by Interior Minister Aryeh Deri and the ultra-Orthodox parties. Its purpose is to prevent conversions in Israel which are not part of the conversion system controlled by the Chief Rabbinate. The Bill was placed on the agenda of the Ministerial Committee on Legislation suddenly and at the last minute, and was discussed fleetingly. A public outcry arose following this decision, and a six-month period was given during which attempts could be made to reach an agreed-upon solution to conversions performed in Israel that would be recognized under the Law of Return. On the one hand, during this period legislation of the Bill will not proceed, and on the other hand, the Supreme Court will not rule on the recognition of non-Orthodox conversion.

  Here are answers to various frequently-asked questions concerning the Bill.  FULL REPORT
  תקציר...
 • פרשת הגרים מוונצואלה - חומה אטומה

  נייר רקע שהוגש לוועדת העלייה והקליטה של הכנסת
  9 יהודים (5 מבוגרים, 2 בני נוער, 2 ילדים) ממתינים כבר חודשים ארוכים בוונצואלה לאישור עלייה לישראל. משרד הפנים מתעלם מסכנת החיים הנשקפת להם בוונצואלה על בסיס יומיומי, ובאמתלות שונות, מסרב לאשר את עלייתם. הסיבה הרשמית היא שלא התגיירו במסגרתה של 'קהילה יהודית מוכרת'. הסיבה הלא רשמית היא שהם גרים קונסרבטיבים.
  תקציר...
 • שרת המשפטים איילת שקד במאמר על הגדרתה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית

  בגיליון תשרי אוקטובר 2016 של כתב העת השילוח, שרת המשפטים, איילת שקד (הבית היהודי), שטחה את משנתה בנוגע למידת המשילות במדינת ישראל, ודרכים לחזקה. מאמרה של השרה שקד זכה לתגובות מצד מספר חברי וחברות כנסת.
  תקציר...
 • מורה נבוכים להכרת משרדי הממשלה

  לקראת הרכבת הממשלה, מכון על משמר הכנסת מגיש כשירות לציבור את מורה הנבוכים להכרת משרדי הממשלה. לעיתים נדמה כי רק המשרד לשירותי דת יש נגיעה לסוגיות דת ומדינה והשפעה על הסדרת יחסים אלו, אלא שלרבים ממשרדי הממשלה נגיעה ישירה לסוגיות דת ומדינה.
  תקציר...

על מה מדובר?

מדינת ישראל מפקפקת ביהדותם של למעלה מ-300,000 אזרחים. חלק מאלה צאצאים לזוגות מעורבים של יהודי ולא-יהודיה (מה שמכונה בהלכה "זרע ישראל") הזכאים לעלות על-פי חוק השבות אך אינם מוכרים בארץ כיהודים, חלקם יהודים על פי מוצאם אך אין ברשותם מסמכים ש'יוכיחו' את יהדותם בפני מוסדות הרבנות הראשית. גם בפני אלה המעוניינים להסדיר את מעמדם ולהתגייר או לוודא את מוצאם היהודי, הרבנות הראשית מערימה קשיים רבים.

כמו כן, יהודים שהתגיירו בהליך גיור קונסרבטיבי או רפורמי בארץ או בעולם, נחשבים במדינת ישראל רק "חצי" יהודים. הם רשאים לבצע עלייה, הם נחשבים לאזרחים, אך אינם יכולים לממש את זכותם להינשא לבחיר או בחירת ליבם. מדינת ישראל צריכה לקרב אליה את יהדות העולם, אשר ברובה אינה אורתודוקסית, במהלכים מסוג זה היא גורמת לתוצאה ההפוכה.
תנאי שימוש
עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר