חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
 • ח"כ מלינובסקי בשאילתא לשרת המשפטים בנושא: בדיקת אזרחות מפלה, לאחר שנים רבות, לעולים חדשים

  בתאריך ה-20.11.2017 הגישה ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) שאילתא לשרת המשפטים, איילת שקד (הבית היהודי), על רקע דו"ח מבקר המדינה לשנת 2016 בו קבע המבקר שיש חשש סביר לאפליה פסולה של עולים חדשים. שרת המשפטים מיועדת להחזיר תשובה עד תאריך ה-11.12.2017.
  תקציר...
 • ח"כ לבני: "אנחנו משפחה אחת, וכשאתם לא נותנים לחלק מהמשפחה להתפלל בתפילה אחת בכותל, אתם מפרקים את המשפחה".

  בתאריך ה-3.7.2017 קיימה מליאת הכנסת דיון בשתי הצעות אי-אמון על רקע החלטות הממשלה בנושאי מתווה הכותל וחוק הגיור מן השבוע שעבר. שר התשתיות, יובל שטייניץ, הציג בצורה משולבת את תשובת הממשלה, להצעת אי האמון של סיעת המחנה הציוני: משלה שפוגעת בעם היהודי, שנומקה על ידי ח"כ ציפי לבני, וההצעה של סיעת מרצ: החלטת הממשלה לדחות את פשרת הכותל ולאשר את חוק הגיור, שנומקה על ידי ח"כ אילן גילאון.
  תקציר...
 • ח"כ שי בהצעה לסדר על ביטול מתווה הכותל ואישור חוק הגיור: "אין מדינת ישראל בלי העם היהודי, ואין עם יהודי בלי מדינת ישראל".

  בתאריך ה-28.6.2017 קיימה מליאת הכנסת ביוזמת ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני) דיון בהצעה לסדר של ח"כ בנושא ביטול מתווה הכותל וההשלכות על יהדות התפוצות.
  תקציר...
 • חוק האפלייה במקוואות עבר בקריאה שניה ושלישית בכנסת

  בתום דיון ממושך ולאחר הסתייגויות רבות, מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק שירותי הדת היהודיים (תיקון מס' 21), התשע"ו-2016 של חבר הכנסת משה גפני וקבוצת חברי כנסת. בקריאה שלישית
  תמכו 41 והתנגדו 35.
  החוק החדש קובע כי מועצות דתיות רשאיות שלא לתת לגופים (כלומר בעיקר לבתי הדין של "גיור כהלכה", התנועה המסורתית והתנועה הרפורמית) להשתמש במקוואות.
  המקוואות בישראל הן שירות ציבורי, וזוהי הפעם הראשונה שהוגדרה בחוק אפליה גלויה ומופרשת כלפי התנועות הליברליות. לצד הפגיעה בעקרונות הדמוקרטיה (הרמיסה הבוטה של עקרון השויון, בתוספת עקיפת החלטת בג"צ) נזכיר כי על פי סקרים, כ- 7% מהיהודים בישראל מזהים עצמם כקשורים לתנועות המסורתית והרפורמית, וכי עיקר מניינה של יהדות התפוצות משתייך לזרמים אלה. ביחד עם קריסת מתווה הכותל, יש כאן מסר פוגעני ביותר כלפי יהדות התפוצות והיהדות הפלורליסטית בישראל.
  החוק נולד כתגובה לפסיקת בג"צ מפברואר השנה. בג"צ פסק בעתירה שהוגשה על ידי התנועה המסורתית לפני עשר שנים, וקבע כי השימוש במקוואות צריך להיות מותר לכל אזרח על פי עקרון השויון.
  יוזם החוק הוא ח"כ משה גפני מיהדות התורה, ומצטרפים אליו ח"כים ממפלגתו, מש"ס ומהבית היהודי. יוזמי החוק הסבירו כי מטרתו למנוע מ"כתות" לקיים טקסים במקוואות הטהרה.
  כשהחוק עלה לראשונה הוסכם כי לא יקודם ללא הסכמת כל סיעות הקואליציה, אך החוק חוקק בהליך בזק עוד בטרם יציאת הכנסת לפגרת הקיץ. בתחילה התנגדו לחוק נשים אורתודוקסיות (שיוצגו בעיקר ע"י חברות הכנסת שולי מועלם ורחל עזריה), אך ח"כ גפני הבהיר שהחוק מיועד למנוע את כניסת ה"גופים" כלשונו, ולא הטובלות.
  תחולתו של החוק תחל בעוד תשעה חודשים. במהלך תקופה זו אמורה הסוכנות היהודית לממן הקמה של 2-4 מקוואות לתנועה המסורתית ולתנועה הרפורמית. המדינה טרם באה בדברים עם הסוכנות היהודית ועם נציגי התנועות, ספק אם תשעה חודשים הם פרק זמן מספק להקמת מקוואות מופרדים אלה, ואף לא מובן מדוע הסוכנות צריכה להשתרבב פנימה כאפיק לפתרון האפליה הגלומה בחוק זה.
  תקציר...
 • ח"כ מרב מיכאלי: "למי נראה הגיוני שמועצה שמורכבת מגברים בלבד תחליט איך יראה המעמד האינטימי והפרטי ביותר של כל אשה שטובלת במקווה?"

  כך התבטאה חברת הכנסת בעמוד הפייסבוק שלה, לאחר אישור "חוק המקוואות" במליאה.
  חברות וחברי כנסת רבים נוספים הגיבו על החוק, הנה מה שאמרו
  תקציר...
 • ח"כ רחל עזריה במליאת הכנסת: "מדינת ישראל היא המדינה היחידה בעולם שבה לא היו אמורות להיות מסורבות גט, אבל אנחנו המדינה עם הכי הרבה מסורבות גט"

  את הדברים אמרה היום (2/3/16) ח"כ רחל עזריה בשאליתא דחופה במליאת הכנסת שהפנתה אל השר לשירותי דת דוד אזולאי, בנושא 'סנקציות על סרבני גט'. לדברי ח"כ עזריה "כולים לחלוף שנים עד שבית הדין הרבני יגדיר את האישה כמסורבת גט".
  תקציר...
 • זהבה גלאון: "הגיע הזמן להגיד די למונופול של היהדות האורתודוקסית"

  את הדברים אמרה היום (6.7.15) ח"כ זהבה גלאון בנאום שנשאה במליאת הכנסת. ח"כ גלאון התיחסה למאורעות אמש בישיבת הממשלה אשר העבירה את סמכויות בתי הדין הרבניים למשרד לשירותי דת וכן ביטלה את הרפורמה בגיור. עוד אמרה ח"כ גלאון כי "הגיע הזמן שהציבור בישראל, שרוצה מדינה חופשית ודמוקרטית, יתאחד ויגיד בקול גדול: צאו לנו מהצלחת, צאו לנו מהחופה, אל תתערבו לנו בגירושין, תנו לנו להתגייר".
  תקציר...

על מה מדובר?


הרבנות הראשית לישראל שולטת כיום יחד עם המועצות הדתיות כמונופול יחיד המפעיל את שרותי הדת ליהודים בישראל.
הבעייתיות במבנה זה היא כפולה - ראשית, גוף בעל אוריינטציה דתית-יהודית מסויימת כופה את עמדותיו ומנהגיו על כלל החברה לגווניה השונים. שנית, המנופול המוחלט שניתן לגופים אלה יוצר מצב שבו הפיקוח על פעילותם הוא מוגבל, מזמין אי-סדרים, ניהול לא-תקין ושרירותיות.
תנאי שימוש
עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר