חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
אורי מקלב

אורי מקלב

יושב-ראש ועדת המדע והטכנולוגיה
 • ועדת החוקה דנה בסעיף יהדות התפוצות של חוק הלאום החדש. יו"ר הוועדה חה"כ אוחנה: "נוסח החוק שנציג יקבע את חוק השבות הקיים ולא יצור מדרג חדש לזכות השבות"

  הוועדה המשותפת לוועדת הכנסת ולוועדת החוקה, חוק ומשפט בראשות חה"כ אמיר אוחנה (הליכוד) קיימה ביום ב' (13/11) דיון נוסף בהצעת חוק יסוד: ישראל - מדינת הלאום של העם היהודי, להכנתה לקריאה ראשונה.  הוועדה החלה לדון בסעיפים העוסקים בקשר עם התפוצות ובשבות וקיבוץ גלויות. חברי הכנסת מהאופוזיציה דרשו להוסיף מחויבות המדינה לשלומם של כל אזרחי המדינה; ארגוני נשים טענו כי החוק כולו מפלה נשים; חברי הכנסת ביקשו לשנות את הנוסח המוצע בסעיף השבות כך שלא ישנה את המצב הנורמטיבי בחוק הקיים ושלא ייווצר מדרג בין זכותו של יהודי לשבות שתעוגן חוקתית, לזכותם של בני משפחה של יהודי שאינם עצמם יהודים
  תקציר...
 • ח"כ מיקי זוהר בדיון על תקצוב בתי ספר שאינם משתייכים לרשתות החינוך הגדולות:"80 אלף ילדים נקברים על ידי משרד החינוך"

  הוועדה לשוויון חברתי וצדק חלוקתי בראשותו של ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) התכנסה אתמול (רביעי) לדיון דחוף, על מנת לבחון את "אי השוויון במדיניות התקצוב ובתנאי השכר במוסדות החינוך הלא רשמיים במגזרים השונים" – בעקבות דו"ח מיוחד שהוכן לקראת הדיון על ידי מרכז המחקר והמידע של הכנסת ממנו עולה כי מדיניות משרד החינוך בתקצוב בתי הספר היסודיים בישראל, אינה שוויונית ומפלה באופן חלוקתו ובכך תורמת את חלקה להגדלת הפערים בחברה הישראלית בין תלמידים מבוססים לתלמידים עניים.
  תקציר...
 • ח"כ מקלב על הצע"ח שלו למתן סמכות לבתי הדין הרבניים לדון כבוררים בסוגיות שאינן דתיות: "למה בכלל לשלוח אנשים לבתי דין פרטיים?"

  בתאריך ה- 14.11.2017 קיימה וועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת דיון בהצעת החוק שיפוט בתי דין דתיים (רבנות), התשע"ה 2015, של חברי הכנסת אורי מקלב ומשה גפני מסיעת יהדות התורה, כהכנה לקריאה ראשונה. בהמשך לדיון הקודם בחודש יולי, דיון זה  היה דיון סוער מאוד סביב סוגיות הנוגעות להגדלת הסמכויות של בית הדין הרבני על רקע המצב הקיים בו כיום ובתוכו מצבן של נשים עגונות, אי-מינוי דייניות, ושאלות הנוגעות בכלל למעמד האישה בכל הקשר לחוקים הנוגעים למוסדות לשירותי דת יהודיים בישראל. לבסוף ההצבעה על סעיפי החוק נדחתה למועד מאוחר יותר
  תקציר...
 • ח"כ יהודה גליק (הליכוד) בדיון על אי יישום החוק לייצוג הולם של האוכלוסייה החרדית: "האינטרס של שילוב החרדים באוכלוסייה הוא אינטרס של כל האוכלוסייה בישראל"

  היום (יום ב') נערך דיון בוועדת חוק, חוקה ומשפט בנושא אי יישום בפועל של החוק לייצוג הולם לבני האוכלוסייה החרדית בשרות הציבורי. במסגרת הדיון נידונו בין השאר נושאי שילוב החרדים בשוק העבודה, נושא הגיוס לצה"ל ונושא קידום השתתפות האוכלוסייה החרדית במערכת ההשכלה הגבוהה.
  תקציר...
 • ח"כ שאשא-ביטון יו"ר הוועדה לזכויות הילד: משרד החינוך צריך לקחת אחראיות ולפקח על הילדים שבמסגרות החרדיות

  בתאריך ה-24.11.2017 קיימה הוועדה לזכויות הילד בראשות יפעת שאשא-ביטון (כולנו) דיון בנושא הפיקוח והבקרה על מוסדות החינוך במגזר החרדי, לדבריה של ח"כ שאשא-ביטון הטיפול בסוגיות בהן נתקלת הוועדה איננו קל, ואילו בעת שמדובר במוסדות חינוך חרדים ש: "מקבלים אוטונמיה שאין דומה לה", הטיפול אף קשה שבעתיים, ולכן בחרה לקיים את הדיון. אופן קיום הדיון זכה ללא מעט ביקורת מצד ח"כים מן הסיעות החרדיות.
  תקציר...
 • דיון וועדת החוץ והביטחון בנושא שינוי נוהל הבקשה לפטור מגיוס לשירות ביטחון עבור בנות דתיות

  בתאריך ה-2.8.2017 קיימה וועדת החוץ והביטחון של הכנסת דיון פגרה מיוחד בנושא שינוי נוהל הבקשה לפטור מגיוס לשירות ביטחון עבור בנות דתיות, במסגרתו דייני בית הדין הרבני הנותנים את האישור שהמבקשת הינה דתייה יגיעו לבתי הספר, במקום שהבנות ייגשו לבית הדין הרבני על מנת להסדיר את הטיפול בבקשתן. הדיון עורר מחלוקת רבה בין חברי וחברות כנסת מן הקואליציה והאופוזיציה לבין ח"כים מהבית היהודי, וראש מנהלת השרות הלאומי, שר שלום ג'רבי.
  תקציר...
 • דיון מעקב של הוועדה לביקורת המדינה בנושא התנהלות מערך הכשרות

  בתאריך ה- 26.7.2017 קיימה הוועדה לביקורת המדינה בראשות ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) דיון בהמשך למעקב אחר דו"ח מבקר המדינה בנושא התנהלות מערך הכשרות, בנוכחות השר לשירותי דת, דוד אזולאי (ש"ס), אנשי משרד מבקר המדינה, המשרד לשירותי דת,הרבנות הראשית, ומשרד האוצר. בסיום הדיון הודיעה ח"כ אלהרר שהיא דורשת מהמשרד לשירותי דת לפרסם את מגוון החלופות שגובשו למצב הקיים ברבנות הראשית.
  תקציר...
 • ח"כ גפני בוועדת חוקה, חוק ומשפט: "אנחנו בעידן אחר, אני וח"כ מקלב כבר לא דואגים רק לציבור החרדי, אלא מבקשים לדאוג לכלל הציבור במדינת ישראל"

  בתאריך ה-11.7.2017 קיימה וועדת חוקה, חוק ומשפט, דיון לקראת הכנה לקריאה ראשונה בהצעת חוק, שיפוט בתי דין רבניים, של חברי הכנסת משה גפני ואורי מקלב (יהדות התורה), המבקשת לחזור ולהסמיך את בתי הדין הרבניים לשמש כגוף בורר בסכסוכים אזרחיים, בהסכמת שני הצדדים. הוועדה לא הגיעה למסקנות מעשיות בנושא החוק, אך הדיון בהחלט חשף מחלוקת רבה בין הח"כים בנושא מתן יכולת לבתי הדין הדתיים לשמש כגוף בורר בסכסוכים אזרחיים, גם אם בהסכמה של שני הצדדים.
  תקציר...
 • הרבנות: מדינה בתוך מדינה? או גוף שסותמים לו את הפה?


  ועדת החוקה דנה ביום 19 ביוני 2017 בבקשה לדיון מהיר של חברי הכנסת סמוטריץ (הבית היהודי) ומוזס (יהדות התורה). הח"כים מבקשים לאפשר לרבנות הראשית לייצג את עצמה בפני בג"צ בעתירות העוסקות בנושא מתווה הכותל, ולא לחייב את הרבנות להיות מיוצגת על ידי היועץ המשפטי לממשלה. 
  בתום הדיון הסוער לא נתקבלה החלטה. 
  ארבעה חברי כנסת מן הקואליציה התבטאו בחריפות נגד הבקשה, ודרשו ליישם את מתווה הכותל ולאפשר תפילה שויונית ומכבדת לכל איש ואיש בכותל, והם- ח"כ רחל עזריה (כולנו), ח"כ ד"ר ענת ברקו (הליכוד), ח"כ יהודה גליק (הליכוד), ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו).
  תקציר...

לחצו כאן וכתבו לאורי מקלב
מכון על משמר הכנסת יעביר לחברי וחברות כנסת פניות העוסקות בנושאי דת ומדינה.
לפנייה בנושאים אחרים, אנא צרו קשר עם הח"כ באמצעות אתר הכנסת, בכתובת:
http://main.knesset.gov.il/mk/current/Pages/default.aspx

שם מלא *
דוא"ל *
טלפון
הודעה *


תאריך לידה:
ח' שבט תשי"ז, 10/01/1957

השכלה:
ישיבת קול תורה.
ישיבת פונוביז`.
לימודי דיינות, הסמכה לרבנות. 

תפקידים בכנסת:
הכנסת ה-20:
יושב-ראש ועדת המדע והטכנולוגיה.
יושב-ראש ועדה משותפת לדיון בהצ'ח פיקוח אלקטרוני על עצור ועל אסיר משוחרר על תנאי.
חבר בוועדת החוקה, חוק ומשפט.
חבר בוועדה מיוחדת לזכויות הילד.
חבר בוועדת משנה לתחבורה ציבורית.
חבר בוועדה משותפת של ועדת החוקה, חוק ומשפט, ועדת הפנים והגנת הסביבה וועדת המדע והטכנולוגיה לפי חוק אמצעי זיהוי ביומטריים.
חבר  בוועדה משותפת לדיון בהצ'ח פיקוח אלקטרוני על עצור ועל אסיר משוחרר על תנאי.
חבר בוועדת משנה לנושא כבאות והצלה.
חבר בוועדה מיוחדת ליישום הנגשת המידע הממשלתי ועקרונות שקיפותו לציבור.
חבר בוועדה המיוחדת לדיון בהצעת חוק להגברת התחרות ולצמצום הריכוזיות בשוק הבנקאות בישראל, התשע'ו-2016.
חבר בוועדת משנה לבחינת בעיית העובדים הזרים.
חבר בוועדת משנה לקידום עסקים קטנים ובינוניים.

הכנסת ה-19:
חבר בוועדת החוץ והביטחון.
חבר בוועדת הכנסת.
חבר בוועדת החוקה, חוק ומשפט.
חבר בוועדה משותפת של ועדת החוץ והביטחון וועדת החוקה, חוק ומשפט בהתאם לחוק שירות ביטחון - פטור מטעמי הכרה דתית.

הכנסת ה-18:
חבר בוועדת החוץ והביטחון.
חבר בוועדת הפנים והגנת הסביבה.
חבר בוועדת החוקה, חוק ומשפט.
חבר בוועדה מיוחדת לפניות הציבור. 
חבר בוועדה משותפת לעניין הכרזה על שעת חירום. 
חבר בוועדה משותפת לעניין תקציב החברה לאיתור ולהשבת נכסים של נספי השואה. 
חבר בוועדה משותפת לנושא סביבה ובריאות.
חבר בוועדת משנה לצורך בדיקת קבלת תרומות על ידי גופים ישראליים מגופים בחו'ל. 

מצב משפחתי: נשוי+5

מקום מגורים: ירושלים. 

פעילות ציבורית ותפקידים נוספים:
חבר הנהלת העיר ירושלים וסגן ראש העיר.
חבר הנהלת חברת הגיחון- ירושלים.
חבר הנהלת מקב”י - מרכז הקונגרסים ירושלים.


דרכי התקשרות:
טלפון בכנסת:      02-6408135
פקס:                   02-6496514
דואר אלקטרוני:   umaklev@knesset.gov.il
תנאי שימוש
עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר