חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
יאיר לפיד

יאיר לפיד

שר האוצר
 • שר החינוך ח"כ נפתלי בנט על הקרן החדשה לישראל: "אם הקרן לישראל החדשה חושבת שבאמצעות קמפיינים דוחים היא תרפה ידיי מלהעניק הכרת מסורת ישראל לילדי ישראל, היא טועה בגדול".

  אתמול, שבת 01.09.2018 פרסם שר החינוך ח"כ נפתלי בנט (הבית היהודי) פוסט בדף הפייסבוק שלו בתגובה לסקר של מכון 'מולד' אשר התפרסם לקראת שנת הלימודים החדשה המראה כי משרד החינוך משקיע  10 מיליון שקל בשנה בתגבור מדעים וטכנולוגיה לעומת 176 מיליון בתגבור יהדות (הסכומים מתייחסים לתקציב משרד החינוך עבור עמותות חוץ בית ספריות ולא לתקציב הבסיס של המשרד).

  תקציר...
 • עשרות אלפים השתתפו במחאת הלהט"ב בכיכר רבין. יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי: "הגענו לכאן כדי לדרוש שוויון שמגיע לכל אזרחית ואזרח במדינת ישראל".

  אתמול, ראשון 22.07.2018 כ-80 אלף בני אדם השתתפו בעצרת המחאה המרכזית של קהילת הלהט"ב בכיכר רבין שבתל אביב, על רקע אישור חוק הפונדקאות שהביאה לשביתת הלהט"בים ולשורת מחאות בכל רחבי הארץ.
  תקציר...
 • שר החינוך והתפוצות בנט: "יאיר לפיד התנגד כשר אוצר להקצאת כספים לתפוצות, לתפיסתי מדינת ישראל היא מדינת כל יהודי העולם"

  ביום רביעי ה-27.12.2017 כתב שר החינוך והתפוצות, נפתלי בנט (הבית היהודי), פוסט בפייסבוק בנושא מצב יהדות התפוצות, שיעורי ההתבוללות בקרבה, והפעולות שעל מדינת ישראל לנקוט על בסיס ההנחה ש: "אנחנו מדינת היהודים, ויש לנו אחריות כלפיי אחינו אחיותינו בגולה". בנט סיפק תגובה מעניינת לגולשת שכתבה: "נראה לי שעדיף את כספי המיסים שלנו להשקיע קודם כל באזרחי ישראל, שמשלמים אותם".
   
  תקציר...
 • בג"צ קבע: התיקון לחוק השוויון בנטל שהעניק פטור מגיוס לחרדים "בלתי מידתי ובלתי חוקתי" ויש לבטלו

  בית המשפט העליון החליט היום (שלישי) לקבל את העתירה שהגישה מפלגת "יש עתיד" וארגונים אזרחיים נוספים נגד חוק הגיוס ולהורות על ביטולו בתוך כשנה. מדובר בתיקון לחוק שחוקקו המפלגות החרדיות בשנת 2015, תיקון שעל פי קביעת בג"ץ "בלתי מידתי ובלתי חוקתי". וכך, כמעט שנתיים לאחר שהכנסת אישרה את ההסדר החדש, שמשמעותו היא שצעירים חרדים לא מחויבים להתגייס, קבעו שופטי העליון בצעד נדיר שיש לבטל התיקון לחוק ולחוקק חוק חדש תוך שנה.


  שמונה מתוך תשעת השופטים קבעו כי החוק נכשל במבחן המידתיות הראשון וקבעו שההסדר אינו מידתי ובלתי חוקתי. לכן, הוחלט ברוב דעות  להורות על ביטולו של החוק. הביטול, ייכנס לתוקף בעוד כשנה על מנת לאפשר לתלמידי הישיבות להערך להשלכות ביטול החוק.
  הנשיאה מרים נאור, כתבה את חוות הדעת המרכזית של שופטי הרוב, קבעה כי הסדר הגיוס החדש פוגע בשוויון בצורה עמוקה באופן המקים פגיעה בזכות החוקתית לכבוד האדם.הנשיאה נאור בחנה את ההוראות בין הסדר הגיוס לתכליותיו כשהיא שמה דגש על קידום השיוויון שהוא תכליתו המרכזית.
  תקציר...
 • שבת במרחב הציבורי- התבטאויות חברי וחברות כנסת ביחס להחלטת ראש הממשלה על הפסקת עבודות האחזקה של רכבת ישראל ביום השבת


  ביום שישי 2 בספטמבר 2016 לפני כניסת השבת, ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה על הפסקת כלל עבודות האחזקה שתוכננו על ידי רכבת ישראל במהלך יום השבת. זאת, בהתאם לדרישת הסיעות החרדיות, בטענה שאלו עבודות שאינן כרוכות בפיקוח נפש, וכי קיומן נוגד את הסדר הסטטוס-קוו בנושאי דת ומדינה. בעקבות החלטה זו, רכבת ישראל הודיעה על השבתת מספר קווים, ההחלטה הביאה לשיבושי תנועה קשים לעבור עשרות אלפי נוסעים ברכבת ישראל. השיבושים באורח החיים של מאות אלפי אזרחים ואזרחיות שנגרמו כתוצאה מהשבתת הרכבת העלתה לסדר היום את העיסוק סביב שמירת יום השבת, במסגרת הסדר הסטטוס-קוו במדינת ישראל.
  חברי וחברות הגיבו בדבר הפסקת העבודות והסדר הסטטוס--קוו:


  להלן לקט התבטאויות
  תקציר...
 • תגובות חברות וחברי הכנסת ל"נאום הסוטים" של הרב יגאל לוינשטיין ממכינת "עלי"

  סערה ציבורית התעוררה השבוע בעקבות התבטאויות של רבנים שהשתתפו בכנס "ציון וירושלים" של ארגון ליב"ה יהודית. בין השאר דיבר בכנס הרב יגאל לוינשטיין, ראש המכינה הקדם צבאית ביישוב עלי, על אודות חדירתם של גורמים "סוטים" לצה"ל.
  חברי וחברות כנסת הגיבו בחריפות על הנאום.
  תקציר...
 • סוף שבוע מלא בהשראה אמריקאית עבר על נבחרי הציבור שלנו - התבטאויות רבות של חברי הכנסת מהרשתות החברתיות בעקבות החלטת ביהמ"ש העליון האמריקאי

  ביום שישי האחרון בית המשפט העליון של ארצות הברית קבע כי נישואין של שני בני ובנות זוג מאותו מין יוכרו בכל 50 המדינות.
  הקביעה עוררה הדים גם כאן בישראל והרבה נבחרי ונבחרות ציבור - מהקואליציה ומהאופוזיציה - הביעו את דעתן בנושא מוסד הנישואין כאן בארץ בתגובותיהםן, חברי כנסת נוספים שינו את תמונת הפרופיל שלהם לרקע צבעי דגל הגאווה כאות הזדהות.
  "אני מקווה שמדינות אחרות, ובהן ישראל יילכו בעקבות ארה"ב" כך שר הביטחון ח"כ משה יעלון התבטא בתגובתו בעמוד הפייסבוק שלו.
  ח"כ קסניה סבטלובה התייחסה לרצונה לשנות את המצב הקיים בארץ בעניין הנישואים האזרחיים "ניצחון ענק לא רק לקהילה הגאה, אלא לארה"ב כמדינה נאורה שלא מתערבת בחיי האישות של אזרחיה....הגיע הזמן שגם בישראל כל שני בוגרים יוכלו למסד את הקשר בינהם, בלי שיצטרכו לנדוד לקפריסין, פראג או קנדה."
  ריכזנו עבורכם את שלל התגובות מהרשתות החברתיות בידיעה. 
  תקציר...
 • 70 דרישות ו15 חוקים: ההסכם הקואליציוני המסתמן עם מפלגת "יהדות התורה" ותגובות חברי הכנסת

  אמש (28.4) חשף כתב חדשות10 רביב דרוקר בבלוג שלו את רשימת הדרישות של יהדות התורה במשא ומתן הקואליציוני. בין הדרישות- שימור הסטטוס קוו ומניעת חקיקה פרטית המבקשת לשנות את הסטטוס קוו בנוגע ליחסי הדת והמדינה, ביטול הרפורמה בגיור וביטול חוק הגיוס. ח"כ עפר שלח בתגובה: "אלו הסכמים להחזרת המדינה אל החושך".
  תקציר...
 • ח"כ ציפי לבני: "הבית היהודי "יצאו מהארון" ונחשפה האמת - זו מפלגה חשוכה, הומופובית ומשיחית"

  את הדברים אמרה ח"כ ציפי לבני היום (8/1) בסרטון שהעלתה לעמוד הפייסבוק שלה, בתגובה לאמירות מועמדי הפריימריז במפלגת 'הבית היהודי' בנושא נישואין חד מיניים. עוד הוסיפה ח"כ לבני "זוהי זכותו של כל אדם לאהוב, להנשא ולהקים משפחה ידועה". דבריהם של  מועמדי הבית הבית היהודי שפורסמו בסרטון של אתר האינטרנט "כיפה" עוררו סערה מאז פרסומם וחברי כנסת רבים מחו כנגד ההתבטאויות שנשמעו מפי המועמדים.
  תקציר...

לחצו כאן וכתבו ליאיר לפיד
מכון על משמר הכנסת יעביר לחברי וחברות כנסת פניות העוסקות בנושאי דת ומדינה.
לפנייה בנושאים אחרים, אנא צרו קשר עם הח"כ באמצעות אתר הכנסת, בכתובת:
http://main.knesset.gov.il/mk/current/Pages/default.aspx

שם מלא *
דוא"ל *
טלפון
הודעה *

תאריך לידה:
 י"ח חשוון תשכ"ד, 5/11/1963

השכלה:
סיים לימודי תואר שני בפרשנות ותרבות באוניברסיטת בר-אילן (ללא תואר).

תפקידים בכנסת:
הכנסת ה-20:
יושב-ראש ועדת המשנה למדיניות חוץ והסברה.
חבר בוועדת החוץ והביטחון.
חבר בוועדת המשנה למודיעין, שירותים חשאיים ושבויים ונעדרים.

הכנסת ה-19:
שר האוצר.

שירות צבאי: 
סמ"ר, שירת בעיתון הצבאי "במחנה".

מצב משפחתי:
נשוי+3

מקום מגורים: תל אביב.

פעילות ציבורית ותפקידים נוספים:
עיתונאי, סופר ומנחה תכניות אירוח בערוץ 1,2.
מפיק ועורך סרטים בלוס אנג'לס.
עורך "עיתון תל אביב".
פעיל בעמותת "ילדים בסיכון". 
חבר הנהלת עמותת YRF לעידוד החינוך בקרב מעוטי היכולת.
מורה לאזרחות בבית ספר ביפו.

דרכי התקשרות:
טלפון בכנסת:      02-6408385
טלפון נוסף:         02-6408386
פקס:                   02-5695335
דואר אלקטרוני:   ylapid@knesset.gov.il
תנאי שימוש
עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר